Dobrze zaprojektowana rabata bylinowa może zdobić nasz ogród przez cały rok .

Najlepiej gdy jest złożona z roślin różnej wysokości i różnego pokroju. Często zakłada się ją na tle żywopłotów lub grupy krzewów.


A jak to zrobić? To bardzo proste!!

Wybierajmy rośliny wieloletnie, które kwitną w różnych miesiącach, tak aby trwało to przez całe lato aż do jesieni. Najczęściej popełnianym błędem jest sadzenie gatunków roślin, które kwitną w jednym okresie. Kwiaty przekwitną a ogród staje się mdły i nieciekawy.

Ostatnio modne są rabaty utrzymane w jednej tonacji kolorystycznej, np. niebieskiej, białej czy pomarańczowej.Planując nasadzenia, starajmy się sadzić rośliny w grupach.Sadźmy byliny o długim okresie kwitnienia, to sprawi że ogród zaskoczy nas nie tylko wiosną ale również latem czy jesienią. Wybierajmy byliny miododajne, które sprowadzą do naszego ogrodu motyle, pszczoły i wiele innych pożytecznych owadów.


Zaczynamy do starannego odchwaszczenia miejsca docelowego czyli naszej rabaty. Jest to zabieg bardzo ważny, gdyż chwasty są często żywicielami pośrednimi chorób i szkodników.
Najlepiej sadzić w pochmurny dzień. Wykopujemy dołek odpowiadający rozmiarowi bryły korzeniowej, a następnie umieszczamy w nim roślinę,po czym przysypujemy ziemią, którą delikatnie ugniatamy. Po posadzeniu rośliny podlewamy, aby ziemia dokładnie oblepiła korzenie. Sadzimy na taką głębokość by szyjka korzeniowa znalazła się pod ziemią. Byliny jeżeli będą posadzone zbyt głęboko, mogą nie kwitnąć nawet przez parę lat. Glebę między roślinami przykrywamy warstwą kory lub torfu – zapobiega to zachwaszczeniu oraz odparowywaniu wody z gleby i przegrzewaniu.Pamiętajmy!!!Rabatę stale podlewamy i odchwaszczamy. Pierwszy raz nawozimy po dwóch latach od założenia rabaty, najlepiej obornikem lub kompostem.


Niewielkie wymagania i łatwy w uprawie jest Krwawnik pospolity np: ‘Red Velvet’ czy ‘Terra Cotta’


Niewysoka bylina idealna na rabaty to Firletka omszona Lychnis coronaria .

Pięknie wyglądają Jeżówki ,Trytomy, Szałwia omszona czy Perowskia

Ostróżki , Kłosowiec, Krwawnica ,Lawenda oraz trawy ozdobne.

Piet Oudolf jeden z moich ulubionych projektantów ogrodów, wspaniale tworzy wręcz dziko rosnące rośliny na rabacie.Sposobem na dobry projekt to wplatanie ozdobnych traw w kwiaty łąkowe.

Większość bylin dobrze rośnie na przeciętnej glebie. Niektóre gatunki jednak wymagają innego odczynu :zasadowego np: Dyptam jesionolistny czy Łyszczec wiechowaty (gipsówka) lub kwaśnego – Tawułki, Rodgersje.

Dodaj komentarz