Styczeń to doskonały czas by przemyśleć co chcemy stworzyć w naszym ogrodzie.

Niektórzy mają już w jakiejś części ogród zaaranżowany, ale czasami łapie nas jakiś niedosyt i chcemy coś rozbudować ,przebudować czy wyznaczyć strefę dostosowaną do naszych potrzeb a potrzeb jak to w życiu przybywa lub ubywa.

Najlepiej usiąść i zanotować ważne aspekty dnia codziennego, jak wygląda czas spędzany od wiosny do jesieni, co jest dla nas ważne, czego potrzebujemy uwzględniając również potrzeby całej rodziny.

Jeżeli mamy wielu przyjaciół którzy nas odwiedzają w okresie letnim to warto zagospodarować część ogrodu np. z paleniskiem czy kominkiem, zawsze fajnie jest z tego korzystać zwłaszcza wieczorami. Warto również w takiej sytuacji pomyśleć o oświetleniu sprzyjającym dla biesiadników.

Mając już zanotowane wszystko to co by nas najbardziej usatysfakcjonowało , przechodzimy do następnego etapu czyli robimy szkic działki i planujemy gdzie te strefy umieścić z wygodą dla wszystkich, oczywiście należy uwzględnić w tym przedsięwzięciu również sąsiadów, by nie wybudować wędzarni pod ich oknami.

Gdy mamy już jakiś plan i wyrysujemy już gdzie to wszystko ma się znajdować, przechodzimy do dalszego etapu i analizujemy priorytety np. jeżeli najważniejszą dla nas częścią jest strefa biesiad to zajmujemy się właśnie tą sprawą.

Ważne jest również by projekt pasował do całości otoczenia ( nie budujemy góralskiej chatki gdy dookoła w ogrodzie mamy styl japoński)

Jeżeli chcemy np. rozbudować palenisko czy dokupić dodatkowe ławeczki dla biesiadników trzymajmy się stylistyki panującej wokół.

No to teraz kosztorys, ile chcemy na to przeznaczyć i staramy się w tym budżecie utrzymać.

Jeżeli jeden z domowników to złota rączka, to jesteśmy na wygranej, ale fachowe prace najlepiej zlecić profesjonaliście.

Tak więc planujmy, inspirujmy się, bo wiosna tuż tuż!!

Dodaj komentarz