Przełom wiosny i lata to okres, kiedy trawnikowi należy poświęcić troszeczkę uwagi. Co prawda, chcąc mieć trawnik ładny i zadbany to  trzeba myśleć o nim praktycznie cały rok,  jednak przełom wiosny jest najszczególniejszy.

Brzmi to poważnie a tymczasem, w pewnej części, są to prace, które przy trawniku wykonujemy na bieżąco.

Co oznacza wiosenna pielęgnacja trawnika?

Nie mniej, nie więcej niż to, co należy zrobić by cieszyć się pięknym trawnikiem.

 

1.

Koszenie.

Czynność prosta, którą powielamy już od wiosny do jesieni. Nie wymaga więc specjalnego komentarza, z wyjątkiem może tego, że należy to robić systematycznie, obserwując wzrost trawy, która w kwietniu I maju ma ku temu idealne warunki. Średnio kosimy raz w tygodniu.

2.

Kosmetyka krawędzi.

Podobnie jak koszenie, to czynność, którą moim zdaniem należy wykonywać na bieżąco, w ramach bieżącej pielęgnacji. Oznacza ona zabieg mający za zadanie podnieść estetykę krawędzi trawnika.Krawędzie te trzeba również systematycznie pilnować i docinać aby trawa nie przerastała poza oczekiwaną granicę( np:przy pomocy ostrego noża lub specjalnego, półokrągłego szpadla do przycinek trawnika lub nożyc).

3. Wertykulacja

Jest to, w największym  skrócie, mechaniczne wygrabienie i nacinanie darni, w ten sposób usuwamy stare,martwe resztki trawy. Zabieg ten zwiększa  elastyczność, napowietrza, umożliwia lepszy dostęp wody. Po wertykulacji można również pokusić się o piaskowanie czyli posypanie powierzchni trawnika piaskiem, co dodatkowo ją rozluźni i zwiększy przepuszczalność.

Pamiętaj ! Wyciągnięty przez wertykulator filc należy dokładnie wygrabić i zebrać.

Wertykulacja to zabieg, który najlepiej wykonywać wiosną.Następny termin to jesienny tzw. termin dodatkowy, który należy użyć tylko w razie potrzeby.

4.Nawożenie.

Trawnik nawozimy 3 razy w roku. Pierwsze, wiosenne nawożenie trawnika przeprowadzamy na przełomie marca ,kwietnia ( obserwuj pogodę bo jest różna w tym czasie, czasami w kwietniu mamy jeszcze śnieg) zaraz po pierwszym koszeniu. Kolejne nawożenie trawnika wykonujemy w czerwcu, a ostatnie nawożenie  nie później niż w połowie sierpnia.

Nawożenie najlepiej wykonać siewnikiem na suchą trawę (siewnik rozprowadza nawóz równomiernie). Następnie podlewamy.

5.Dosiewki.

Warto również zastosować dosiewki trawy i naprawić pozimowe ubytki w trawniku.

Dodaj komentarz