Aby urządzić własny ogród japoński,nie trzeba posiadać wiele miejsca, należy jednak poznać podstawowe reguły i zasady jego tworzenia. Inspiracją jest sama przyroda. Ideą ogrodu japońskiego jest stworzenie miejsca jak najbardziej zbliżonego wyglądem do natury, gdzie ingerencja ludzka jest niemal niewidoczna, a wszystkie elementy doskonale ze sobą współgrają. W ogrodzie japońskim nie ma miejsca na symetryczne kształty , roślinny chaos, bo w takim ogrodzie panuje prostota, naturalność i elegancja.

Najważniejszymi jego elementami jest zielona roślinność (z barwnymi akcentami w postaci kwiatów), woda (czasem zastąpiona żwirkiem) oraz kamień (symbolizujący trwałość natury).
W ogrodach japońskich królują magnolie, azalie, różaneczniki, wiśnie, klony palmowe,trawy ozdobne,mchy ,rozchodniki, czyli gatunki typowe dla Japonii. Przy wyborze roślinności pamiętajmy jednak, że nasz klimat jest chłodniejszy i  dlatego należy szukać odmian odpornych na niską temperaturę.

Jeśli do ogrodu wprowadzamy kamień, wybierajmy naturalne głazy naśladujące skały.

Woda swą formą powinna nawiązywać do natury na przykład niewielki strumyk lub wodna kaskada. Wodę możemy zastąpić drobnym, białym żwirkiem ładnie zgrabionym i ułożonym w kształcie stawu lub strumienia

 Częstym elementem dekoracyjnym ogrodów w stylu japońskim są kamienne latarnie, dzwonki żeliwne lub pagody Urocze są mostki nad strumykami ,altany z parawanami. Warto także pamiętać o tym że liczba elementów dekoracyjnych zawsze musi być nieparzysta.

Najważniejsze jednak jest by przy tym zachować duży umiar.

Dodaj komentarz